Nezobrazuje se e-mail správně? Přečtěte si ho v prohlížeči.

Jihomoravský newsletter k dostavbě Jaderné elektrárny Dukovany (EDU)

Vážení starostové obcí, milí obyvatelé Jihomoravského kraje,

dovolte mi, abych Vám představil první číslo newsletteru Jihomoravského kraje, které je věnováno plánům na dostavbu Jaderné elektrárny Dukovany. Tento strategický projekt se našeho kraje významně dotýká a jsme si vědomi, že jeho realizace přinese celou řadu změn i příležitostí.

Hlavním cílem tohoto newsletteru je průběžně Vás informovat o aktuálním dění, plánech a přípravách v souvislosti s dostavbou Dukovan. Pravidelná a kvalitní informovanost přispěje k tomu, aby byl celý region na tento významný projekt dobře připraven.

Tento newsletter má ambici vycházet pravidelně, a to každé čtvrtletí. Budeme Vás tak průběžně zásobovat aktuálními informacemi a novinkami.

První číslo tohoto newsletteru jsme plánovali vydat po podpisu smlouvy mezi společností Elektrárna Dukovany II a vítězem tendru, jihokorejskou společností KHNP. Přestože Krajský soud v Brně vydal dne 6. května 2025 předběžné opatření v souvislosti s žalobou francouzské společnosti EDF, pro nás se nic nemění. Chceme náš region co nejlépe připravit na dostavbu Dukovan, a tak nadále pokračujeme v přípravě akčního plánu a budeme čekat na rozhodnutí soudu. 

Věřím, že Vám tento newsletter přinese potřebné informace a umožní být součástí dění, které se týká nás všech.


Marek Sovka
náměstek Jihomoravského kraje pro regionální rozvoj a koordinaci přípravy výstavby Jaderné elektrárny Dukovany

Dostavba Jaderné elektrárny Dukovany – klíčová výzva pro region

V příštích letech nás čeká největší energetický projekt v historii České republiky – dostavba nových bloků Jaderné elektrárny Dukovany. Jihomoravský kraj, společně s Krajem Vysočina, bude zásadním partnerem v tomto procesu. 

Výstavba dvou nových jaderných bloků (pátého a šestého), které mají navázat na kontinuální výrobu elektřiny, významně ovlivní nejen energetickou bezpečnost země, ale také rozvoj našeho regionu. Preferovaným dodavatelem je jihokorejská společnost KHNP, přičemž spuštění nových bloků se předpokládá v letech 2036 a 2039.

Již nyní probíhají intenzivní přípravy, které zahrnují úzkou spolupráci mezi oběma dotčenými kraji, státem i budoucím dodavatelem. Pro úspěšnou realizaci projektu je nezbytné zajistit nejen technickou a dopravní infrastrukturu, ale také připravit region z hlediska sociálního, zdravotního, bezpečnostního či vzdělávacího zázemí. Stát převzal odpovědnost za financování a realizaci klíčových dopravních opatření a kraj společně s místními samosprávami pracuje na tom, aby dopady projektu byly pro obyvatele Jihomoravského kraje co nejpříznivější.

Dostavba Dukovan bude znamenat nové příležitosti i výzvy, na které se společně připravujeme.

Socioekonomická studie Dukovan 2024: komplexní pohled na rozvoj regionu

Jihomoravský kraj se intenzivně připravuje na dostavbu Jaderné elektrárny Dukovany a jako klíčový podklad využívá Socioekonomickou studii Dukovany 2024. 

Studie byla zadána Ministerstvem pro místní rozvoj ČR, Krajem Vysočina a Jihomoravským krajem na základě požadavku vlády ČR. Jejím zpracovatelem se na základě veřejné zakázky stala společnost KPMG Česká republika, s.r.o. Studie má sloužit jako podklad pro přípravu akčních plánů Jihomoravského kraje a Kraje Vysočina, včas detekovat přínosy a potřeby dotčeného území a poukázat na pozitivní a negativní dopady, které může dostavba mít na region. Zpracování Socioekonomické studie Dukovany 2024 probíhalo od dubna do prosince 2024 za aktivní účasti zástupců obcí, měst a zainteresovaných subjektů, které mají vztah k dotčenému území dostavbou EDU.

Změní se doprava, zdravotnictví a pracovní možnosti

Rozsáhlý dokument mapuje možné dopady výstavby na území Jihomoravského kraje a definuje oblasti, kterým je třeba se v souvislosti s plánovanou investicí věnovat. Studie zdůrazňuje, že dostavba elektrárny výrazně ovlivní především dopravu, zdravotnictví a nabídku pracovních míst. 

Významným přínosem bude také příliv nových lidí do území – zhruba 1 400 stálých pracovníků v době provozu elektrárny a v době výstavby se v regionu může pohybovat až 9 700 osob. Z hlediska národnosti budou převažovat Češi. Největší počet lidí se odhaduje v oblasti Třebíče, Moravského Krumlova, Ivančic, Náměšti nad Oslavou, Hrotovic a Jaroměřic nad Rokytnou. To představuje příležitost pro další rozvoj oblasti. Dostavba Dukovan přispěje ke zmírnění vylidňování území a jeho stárnutí. 

V oblasti brněnské metropolitní zóny bude v příštích letech přibývat obyvatel. Je to díky dvěma hlavním důvodům: jednak se plánuje dostavba Jaderné elektrárny Dukovany, která přinese nová pracovní místa, a zároveň lidé z Brna se stále častěji stěhují do okolních obcí. Nejvíce se počet obyvatel zvýší v oblasti kolem Pohořelic.

Komunikace se samosprávami na prvním místě

Krajská samospráva klade důraz na aktivní spolupráci s obcemi a na dlouhodobou komunikaci se všemi partnery v území. Výsledky studie se tak stávají východiskem pro tvorbu akčního plánu, který bude upravován podle potřeb jednotlivých obcí a aktuálního vývoje dostavby Jaderné elektrárny Dukovany. Důraz je kladen na to, aby navrhovaná řešení odrážela skutečné potřeby regionu a přinášela maximální užitek místním obyvatelům.

Socioekonomickou studii Dukovan 2024 vzala na vědomí Rada Jihomoravského kraje dne 16. prosince 2024 a následně také vláda České republiky dne 15. ledna 2025. 

Více informací zde:

Socioekonomická studie Dukovany 2024

Pozitivní dopady: když Dukovany území pomůžou

• Dojde ke zvýšení ekonomické aktivity a příjmů z daní v celé zemi.

• Místní firmy budou silnější a rychleji zavedou nové technologie.

• Lidé se budou méně stěhovat pryč a v regionu zůstane více mladých.

• Obce získají více peněz díky novým obyvatelům.

• Zlepší se místní silnice.

• Pracovní trh bude silnější a mzdy porostou.

• Přijde více mladých lidí, což pomůže rozvoji obcí a služeb.

• Mladší obyvatelstvo sníží potřebu některých zdravotních a sociálních služeb.

• Bude se stavět více bytů a domů.

• Lépe se využijí ubytovací kapacity v regionu.

 

Negativní dopady aneb prostor pro rozvoj

• Obce mohou mít zvýšené náklady na infrastrukturu pro dočasné obyvatele.

• Vyšší doprava může krátkodobě ovlivnit plynulost provozu v některých místech.

• Může vzrůst poptávka po ambulantní lékařské péči.

• Integrace nových obyvatel si může vyžádat další podporu.

• Vnímání bezpečnosti se může s růstem populace proměňovat.

• Může vzrůst poptávka po kvalifikovaných pracovnících a absolventech.

• Některé profese může být potřeba hledat i mimo region.

• Může být nutné posílit kapacity veřejných služeb v místech s novou výstavbou.

• V některých obcích může být část ubytovacích zařízení využita i pro dlouhodobé pobyty.

 

Akční plán schválí vláda ČR do konce června

Vláda ČR uložila Ministerstvu pro místní rozvoj, aby ve spolupráci s ostatními ministerstvy, Jihomoravským krajem a Krajem Vysočina, předložily vládě ČR do konce června 2025 ke schválení akční plán, který bude vycházet z potřeb dotčeného území a ze závěrů a doporučení Socioekonomické studie Dukovany 2024. 

Dále bude také potřeba připravit komunikační strategii a jednotné komunikační místo. 

Jihomoravský akční plán se připravuje pod patronací Marka Sovky, náměstka pro regionální rozvoj a koordinaci přípravy výstavby Jaderné elektrárny Dukovany. Odborným garantem, který zaštiťuje a svolává interní a externí pracovní skupiny, je odbor regionálního rozvoje Krajského úřadu Jihomoravského kraje. 

Jednotlivé kroky v přípravě akčního plánu jsou průběžně konzultovány se starosty obcí. Ti byli v průběhu dubna 2025 pozváni na jednání ve Znojmě, Moravském Krumlově, Ivančicích a Zastávce u Brna. Účastnil se jich náměstek Marek Sovka, Radek Chaloupka z KPMG a zástupci odboru regionálního rozvoje. 

Posuzování projektů jednotlivých obcí

Hlavním tématem setkání byla diskuze nad sběrem všech podnětů od starostů obcí, které jsou relevantní v souvislosti s dostavbou Jaderné elektrárny Dukovany. Poslední termín pro první fázi všech podnětů byl 25. dubna. Do tzv. karty projektů mohli starostové a zainteresované subjekty poslat jakoukoliv potřebu dotčeného území, která nastane v souvislosti s dostavbou Jaderné elektrárny Dukovany. 

Veškeré projekty se následně vyhodnotí – bude se posuzovat jejich časová realizovatelnost (v rozmezí 2025–2040), musejí se týkat dotčeného území a být v souvislosti se stavbou EDU. Finální hodnocení relevance projektových záměrů provede Jihomoravský kraj.

Posléze budou tyto projekty zahrnuty do akčního plánu státu a dojde k jejich rozdělení do skupin podle oblastí (např. místní rozvoj, životní prostředí, aj.).

Dostavba Jaderné elektrárny Dukovany bude mít vliv na školství, dopravu, zdravotnictví nebo bezpečnost. Tematické externí pracovní skupiny se pravidelně scházejí k projednávání jednotlivých oblastí. Poslední setkání proběhla v dubnu.

Dostupnost lékařské péče

V oblasti zdravotnictví studie upozorňuje na nutnost posílení dostupnosti lékařské péče v regionu. Je proto nutné se zaměřit na cílenou podporu lékařů, snižování administrativní zátěže a využití moderních technologií včetně telemedicíny. 

V rámci regionálního systému zdravotní péče byla zdůrazněna potřeba jasně definovat roli nemocnice v Ivančicích, zejména v oblasti akutní a následné péče. 

Důležitým tématem posledního setkání pracovní skupiny bylo například opatření prostřednictvím systémového řešení bonifikace poskytovatelů zdravotní péče v dotčeném regionu prostřednictvím změn úhradové vyhlášky. Bylo dohodnuto navrhnout parametry tohoto řešení ve spolupráci s VZP pro další jednání zejména s Ministerstvem zdravotnictví. 

Potvrdila se nezbytnost úzké koordinace mezi krajem, místními samosprávami a dalšími institucemi, stejně jako transparentnost při výběru a nastavování projektů.

 

Podpora školské infrastruktury a vzdělávací programy pro potřeby Dukovan

Pracovní skupina ke školství řešila, jak se nejlépe v segmentu vzdělávání připravit na plánovanou dostavbu elektrárny Dukovany. Největší pozornost se věnovala zajištění peněz pro adekvátní rozšíření školské infrastruktury a vhodné, respektive specializované vzdělávací programy.

Cílem je podpořit zejména vzdělávání v technických oborech, přírodních vědách a také dostat více žáků a studentů právě na techniku. S tímto úsilím se vhodně doplňuje i probíhající program podpory STEM oborů.

Mluvilo se o potřebě prohlubování spolupráce mezi školami a firmami, o potřebě stipendií pro studenty technických oborů nebo o možnostech rekvalifikací pro dospělé. Nad rámec školské problematiky zazněl i návrh, aby se některé úřady práce změnily na centra pro rekvalifikace k využití potenciálu lidí bez práce.

Zástupci vysokých škol zdůraznili, že čekají na jasné úkoly a podporu od státu, aby mohli připravit speciální vzdělávací programy pro potřeby Dukovan.

Skupina se také shodla, že je mimořádná potřeba masmediální kampaně, která školy a technické obory více zatraktivní. Celkově se všichni shodli, že je potřeba v oblasti školství regionální spolupráci lépe propojit, aby region zvládl nápor spojený s velkou investicí do elektrárny.

 

Posílení policie i hasičů

Na setkání skupiny pro krizové řízení a záchranný systém ohledně rozšíření Dukovan se řešilo hlavně to, jak v regionu posílit policii a hasiče – nestačí jen navýšit počet míst, ale je potřeba taky zajistit bydlení pro nové policisty.

Hasiči upozornili, že kromě více lidí potřebují i lepší vybavení, protože s větší dopravou hrozí více dopravních nehod.

Centrum pro cizince potvrdilo, že se připravuje přizpůsobit svou pomoc podle toho, jaké budou potřeby v regionu.

Důraz byl i na lepší spolupráci mezi státními a krajskými úřady a na to, aby obce přesněji dávaly vědět, co skutečně potřebují – třeba když žádají o novou hasičskou techniku. 

Příprava dopravní infrastruktury

Jedním z hlavních doporučení studie je včasná příprava dopravní infrastruktury – kraj už proto inicioval analýzu dopadů stavební dopravy a připravuje rekonstrukce silnic. 

V dlouhodobém horizontu se počítá také s výstavbou cyklostezky mezi Moravským Krumlovem a elektrárnou a také trasy mezi Ivančicemi, Jamolicemi a elektrárnou.

Jedním z hlavních témat setkání externí pracovní skupiny věnující se oblasti dopravy bylo posunutí investičního horizontu za rok 2028 a požadavek na podporu infrastrukturních projektů i po tomto roce. Účastníci diskutovali o nutnosti zmapování brownfieldů a zajištění kapacit pro těžkou techniku, včetně jejich silniční dostupnosti, což je zásadní nejen pro období výstavby, ale i dlouhodobě.

Personální posílení úředníků

Problematickou oblastí zůstává povolování staveb v souvislosti s návozovými trasami. Zazněl požadavek na personální posílení Správy a údržby silnic Jihomoravského kraje, k čemuž již došlo, i stavebních úřadů v dotčeném území, včetně vyšší finanční podpory ze strany státu, neboť současný stav neumožňuje garantovat včasné dokončení všech staveb. Problémy přináší i složité majetkoprávní vypořádání.

Navržena byla opatření, jako jsou vysokorychlostní váhy pro vážení vozidel, rozšíření kontrolních mechanismů, podpora výstavby chodníků a řešení parkování, včetně zavedení nových dotačních titulů.

Jednání se dotklo i financování a legislativy, zejména potřeby uznat chodníky jako relevantní investici a vyčlenit samostatné prostředky pro nemotorovou dopravu. Do léta 2025 bude dokončena studie bezpečnostních opatření na hlavních trasách, která se stane podkladem pro další přípravu programu podpory.

Dalším významným tématem byla potřeba výstavby obchvatů v dotčených obcích a opatření proti zneužívání návozových tras, včetně zavádění kamerových systémů s podporou AI či omezení tonáže na menších komunikacích.

Seminář OBK přinesl aktuální informace o provozu i budoucnosti elektrárny

Více než stovka starostů, zástupců obcí, krajů, firem i odborné veřejnosti se 17. dubna zúčastnila tradičního semináře Občanské bezpečnostní komise (OBK) při JE Dukovany. Setkání v Zámeckém hotelu Valeč poskytlo aktuální informace o bezpečnosti, provozu i dalším rozvoji dukovanské elektrárny.

Dopolední část semináře se věnovala zhodnocení provozu v uplynulém roce. Předseda OBK Aleš John ocenil úspěšné zvládnutí projektů a potvrdil, že provoz elektrárny v roce 2024 byl bezpečný a spolehlivý.  

Bezpečnostní a provozní témata doplnil Štěpán Kochánek ze Státního úřadu pro jadernou bezpečnost, Roman Havlín, ředitel JE Dukovany, a Bohdan Zronek, ředitel divize jaderná energetika ČEZ. Hovořilo se o modernizaci zařízení i zajištění kvalifikovaných pracovníků, což je klíčové pro dlouhodobé fungování elektrárny.

Druhá část semináře byla zaměřena na budoucnost jaderné energetiky v regionu i celé ČR, včetně plánů na výstavbu nových bloků v Dukovanech. Tomáš Pleskač z ČEZ představil harmonogram dalšího postupu výstavby a Tomáš Ehler z MPO ČR se věnoval naplňování státní energetické koncepce. Pozornost byla věnována také otázkám zpracování a ukládání použitého jaderného paliva.

 

 

České firmy jednaly s jihokorejskou KHNP ve Valči o účasti na projektu nového jaderného bloku

Ve Valči se na Zelený čtvrtek uskutečnilo důležité setkání zástupců českých firem s jihokorejskou společností Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP), která je hlavním uchazečem o stavbu nového jaderného bloku v Dukovanech.

Akce, kterou pořádalo Energetické Třebíčsko ve spolupráci s Okresní hospodářskou komorou Třebíč, přilákala kolem čtyřiceti představitelů regionálního průmyslu a také klíčové osobnosti včetně ministra průmyslu a obchodu Lukáše Vlčka, člena představenstva ČEZ Tomáše Pleskače, generálního ředitele EDU II Petra Závodského nebo korejského velvyslance Youngki Honga.

Setkání bylo uspořádáno ještě před samotným podpisem smlouvy mezi KHNP a českou stranou, aby se regionální firmy a členové Energetického Třebíčska mohli včas seznámit s možnostmi zapojení do projektu. Zástupci KHNP představili proces registrace dodavatelů a vysvětlili, jaké podmínky musejí firmy splnit, aby se mohly zapojit do dodavatelského řetězce – včetně požadavků na technickou a ekonomickou způsobilost. Informace o těchto krocích budou firmy i nadále získávat na pravidelných seminářích.

Co nejvíce zapojit české firmy

Jihokorejská strana zdůraznila, že usiluje o co největší zapojení českých firem do projektu. Při podpisu smlouvy se počítá s minimálně 30% lokalizací (tedy podílem českých firem), cílem je však v průběhu realizace dosáhnout až 60%. Klíčovým partnerem pro dodávku turbínové haly by se mohla stát plzeňská společnost Doosan Škoda Power, s níž o spolupráci probíhají jednání.

 

Dukovanská elektrárna slaví 40 let provozu

Letos v květnu uplynulo 40 let od chvíle, kdy byla do zkušebního provozu uvedena první jaderná elektrárna na území České republiky – Jaderná elektrárna Dukovany. Od svého spuštění 3. května 1985 se stala klíčovým zdrojem pro energetickou stabilitu i bezpečnost celé země.

Dukovany za dobu svého provozu vyrobily přes 525 000 GWh čisté, bezemisní energie, což by pokrylo celkovou spotřebu České republiky na devět let. Rychlá výstavba a zprovoznění všech čtyř bloků v letech 1985–1987 je považována za mimořádný úspěch českého jaderného průmyslu.

Elektrárna ročně vyrábí přibližně 15 TWh bezemisní elektřiny, což pokrývá asi 20 % roční spotřeby elektřiny v ČR. V posledních letech se podařilo zvýšit výkon bloků a prodloužit palivové kampaně, což přináší další nárůst bezemisní výroby.

Zaměstnavatel i podporovatel komunitního života

Dukovany významně podporují regionální ekonomiku. Dlouhodobě vytvářejí tisíce pracovních míst jak v elektrárně, tak u dodavatelských firem. Přímo v elektrárně pracuje přibližně 3 000 zaměstnanců, přičemž provoz Dukovan vytváří až 30 000 pracovních míst v širším okolí regionu. Na počátku roku 2025 bylo v elektrárně přes 150 zaměstnanců, kteří zde pracují 40 i více let. Od svého vzniku byly do provozu, modernizace a údržby investovány miliardy korun, což přispívá k rozvoji průmyslu i komunitního života v okolí.

Areál elektrárny o rozloze 126 hektarů s délkou plotu střeženého prostoru 6 kilometrů se nachází na pomezí Kraje Vysočina a kraje Jihomoravského, na katastru obce Dukovany, po které dostala elektrárna jméno. S výstavbou Dukovan je pevně spjata také nedaleká Přečerpávací vodní elektrárna Dalešice, která byla spuštěna v roce 1978 a společně s vodním dílem Mohelno vznikla především jako zásobárna vody pro Dukovany.

Při příležitosti výročí vznikla speciální webová stránka, kde si můžete prohlédnout historii elektrárny ve 40 fotografiích.

40 let Dukovany
 
 
 
 

  Stáhnout aplikaci

  Nastavení vašeho účtu