CHOMUTOV

Společně tvoříme Chomutov 2025/2026

Společně tvoříme Chomutov je projekt participativního rozpočtu, na jehož realizaci město Chomutov vyčleňuje z rozpočtu 5 miliónů korun. Obyvatelé města ví o místech, která by si zasloužila oživit nebo upravit. Každý ročník tohoto projektu mají možnost navrhovat změny k lepšímu. Je to jedinečná možnost pro město získat náměty na možné drobné úpravy a oživení veřejných prostranství či budov, které však mohou znamenat mnoho pro ty, kteří v daném místě žijí.

Nyní se mohou všechny osoby, které bydlí, pracují nebo dlouhodobě využívají veřejná prostranství na území města Chomutova aktivně zapojit do rozhodování o části financí z rozpočtu města. Hlasujte a rozhodněte, které z navržených projektů budou realizovány. 

Celkem se sešlo 66 návrhů, z nichž 19 postoupilo do hlasování velkého participativního rozpočtu (maximální výše jednoho návrhu je 1 milión korun a rozdělují se 3 milióny korun) a 18 postoupilo do hlasování malého participativního rozpočtu (maximální výše jednoho návrhu je 200 tisíc korun a rozdělují se 2 milióny korun).

Hlasující má možnost udělit až 6 kladných hlasů a až 3 záporné hlasy ve velkém participativním rozpočtu a až 6 kladných hlasů a až 3 záporné hlasy ve velkém participativním rozpočtu, nemusí rozdat všechny! 

Každý může hlasovat jednou v malém participativním rozpočtu a jednou ve velkém participativním rozpočtu. Lze odhlasovat pouze najednou, nelze se pak později do aplikace vrátit. Jednomu návrhu lze udělit až dva hlasy, ať už kladné nebo záporné.

Dotazník je zabezpečen a odpovědi jsou zcela anonymizovány.

Po sečtení všech plusových a všech mínusových hlasů u každého návrhu budou návrhy seřazeny od nejvyššího po nejnižší počet získaných hlasů. Do realizace budou vybrány záměry s minimálním počtem 50 hlasů až do vyčerpání stanovené alokace 5 miliónů korun.

Projekty, které budou hlasováním vybrány k realizaci, se stanou součástí investic realizovaných statutárním městem Chomutov, které bude zodpovědné za jejich realizaci.

Výsledky hlasování budou zveřejněny 9. 6. 2025 na webu projektu: https://www.naschomutov.cz/naschomutov/.

 

 

1. HLASOVÁNÍ VELKÉHO PARTICIPATIVNÍHO ROZPOČTU

  • Celkový počet zbývajících hlasů: 9

    Zbývá kladných hlasů: 6 Zbývá záporných hlasů: 3 Počet hlasů k tématu: 2
  • 1. 
    1. 
    Stavba chodníků u severního vstupu Zooparku. První chodník naváže na stávající zámkovou dlažbu u vstupní brány zooparku a propojí ho s exitem. Druhý chodník povede na parkovišti podél ostrůvku se zelení a propojí trasy pro pěší a cyklisty.
    • Navrhovatel: Jiří Štěno
    • Předpokládané náklady: 850 000 Kč
  • 2. 
    2. 
    Všem místním dobře známá stezka kolem řeky Chomutovky je bohužel doposud neosvětlená. Dovolím si říct, že v blízkosti centra bude jediná s tímto handicapem. Kolik z nás už ve večerních hodinách stálo před rozhodnutím, zda překonat strach a zdolat "stezku odvahy"? Těch případů bude jistě nespočet. Pojďme to změnit!
    • Navrhovatel: Ondřej Plos
    • Předpokládané náklady: 1 000 000 Kč
  • 3. 
    3. 
    Mezi cyklostezkou a silnicí I/13 vybudovat oplocené hřiště pro nejmenší děti, s jemným pískem, houpačkami a lavičkami s madly uprostřed.
    • Navrhovatel: Jaroslav Bláha
    • Předpokládané náklady: 1 000 000 Kč
  • 4. 
    4. 
    V rámci participativního rozpočtu města Chomutova předkládám návrh na úpravu části náměstí 1. máje. Navrhuji odstranění přibližně 15 parkovacích míst v úseku od kašny směrem k Ruské ulici, a to za účelem vytvoření nové klidové zóny pro veřejnost. Většina stávajících parkovacích míst na náměstí zůstane zachována, čímž bude zajištěna i nadále dostupnost centra pro automobily. Navrhovaná část prostoru bude přeměněna na příjemné místo k odpočinku a setkávání – s rozmístěnými lavičkami, květináči se zelení a dostatkem prostoru pro volný pohyb. Cílem je vytvořit živý městský prostor, kde si lidé mohou v klidu vychutnat zakoupené produkty z farmářských trhů či z blízkých podniků, posedět s přáteli, nebo si jednoduše užít atmosféru centra města. Současná podoba náměstí bohužel nenabízí dostatek kvalitního veřejného prostoru pro trávení volného času. Převládající množství parkovacích míst vytváří dojem, že náměstí slouží především jako parkoviště, nikoli jako přirozené centrum městského života. Navržená změna přinese zlepšení prostředí bez výrazného omezení dopravní obslužnosti. Zkušenosti z jiných měst ukazují, že i částečná úprava veřejného prostoru – jako přidání zeleně a prvků pro odpočinek – výrazně přispívá k jeho oživení a většímu využívání obyvateli i návštěvníky. Tento návrh podporuje i řada místních obyvatel, se kterými jsem o této problematice hovořila. Všichni se shodují na tom, že náměstí 1. máje potřebuje změnu směrem k větší přívětivosti a kvalitě prostoru. Věřím, že tato úprava přispěje k vytvoření příjemnějšího, atraktivnějšího a živějšího centra Chomutova – místa, kde se budou lidé rádi zastavovat, trávit čas a setkávat napříč generacemi.
    • Navrhovatelka: Veronika Roubínková
    • Předpokládané náklady: 600 000 Kč
  • 5. 
    5. 
    Zejména v ranních a odpoledních hodinách nemají rodiče kde zaparkovat, aby mohli doprovodit své dítě do školky nebo školy. Vozidla poté parkují podél vozovky a brání vjezdu vozidel na dvůr školy. Existující parkoviště nemá dostatečnou kapacitu. Navrhuji rozšířit stávající plochu parkoviště o další místa. Bude sloužit zejména rodičům doprovázejícím děti do obou zařízení, ale též jako parkoviště pro obyvatele a návštěvníky přilehlých ulic.
    • Navrhovatelka: Ilona Zahálková
    • Předpokládané náklady: 1 000 000 Kč
  • 6. 
    6. 
    Výstavba nového streetworkoutového hřiště v ulici Legionářská v Chomutově, na pozemku číslo 3037/7, který je označen způsobem využití jako jiná plocha, s druhem pozemku ostatní plocha. Oblast ve středu města nemá hřiště tohoto typu, které by umožnilo volnočasové sportovní vyžití dětem i ostatním obyvatelům přilehlých domů v centru Chomutova, přičemž na navrhovaném místě je již vybudováno dětské hřiště s basketbalovými koši, které je v současné době dětmi stále využíváno.
    • Navrhovatel: Jiří Lisý
    • Předpokládané náklady: 600 000 Kč
  • 7. 
    7. 
    Parčík je v současnosti nezajímavý prostor bez možnosti jakýkoliv aktivit. Žáci si přes něj zkracují cestu, ta se za mokra mění v bláto a žáci ho nosí na botách do školy. Prostory kolem vstupu jsou nedostatečně vybaveny mobiliářem (sezení, stojany na kola). Cílem projektu je vytvoření multigeneračního prostoru s vlastní identitou, který budou lidé z okolí znát a celoročně užívat. Parčík bude sloužit zejména dětem ze ZŠ Hornická, ale nabízené aktivity mohou zaujmout i další skupiny občanů. Prostor bude sloužit jako místo pro setkávání a společné aktivity, například pro odpočinek a osvěžení v parném létě. Zeleň bude vytvářet příjemnou atmosféru a komfortní prostředí. Úpravy prostranství, tzv. parčíku před vstupem do školy by zahrnovaly zhotovení mlatových cest a přístřešku pro kola žáků školy a také přidání dvou ping-pongových stolů, laviček a odpadkových košů do prostoru.
    • Navrhovatelka: Ivana Dudková
    • Předpokládané náklady: 1 000 000 Kč
  • 8. 
    8. 
    Navrhuji zřízení 5 stabilních elektrosloupků do volnočasového areálu Domovinka, neboť se jedná o skvělé místo pro pořádání veřejných akcí. Pravidelně se tam konají například cyklistické závody, částečně běžecké závody a v posledních letech dokonce mistrovství ČR v překážkových závodech OCR (Obstacle Course Racing neboli extrémní překážkové závody). V dnešní době je však skoro nemožné zajistit kvalitní zázemí akce bez elektrické energie. Tu jsou však organizátoři nuceni zajišťovat nevzhlednými a hlučnými agregáty. Pokud by bylo zázemí kvalitnější, je jisté, že organizátoři by mohli své akce pozvednout na vyšší úroveň, jelikož by bylo snadno zajistitelné pořádné ozvučení, a dále například pojízdné občerstvení a další moderní vychytávky. Navíc se může rozšířit sortiment pořádaných akcí, například menší koncerty, zejména pro děti, případně dětské dny apod.
    • Navrhovatelka: Nikola Janáková
    • Předpokládané náklady: 500 000 Kč
  • 9. 
    9. 
    Vylepšení povrchu, jiný materiál - cca 2 cm antuky po celém okruhu atletické dráhy - odhad nákladů jen za materiál: 500 tis. Kč. Financovaly by se i gumové pásy na vjezdy do prostoru pro těžká auta, aby tento nový povrch neponičily. Hlavním cílem projektu je podpora rozvoje sportu a tělovýchovy na území města Chomutova a v jeho spádové území. Konkrétním záměrem je provést rekonstrukci stávající zastaralé atletické dráhy o délce 400 m. Současný stav je zanedbaný a nerovnoměrný.
    • Navrhovatel: Jan Minařík
    • Předpokládané náklady: 700 000 Kč
  • 10. 
    10. 
    Doplnění 3 soch nebo váz na podstavce na nábřeží řeky Chomutovky u Palackého ulice.
    • Navrhovatel: Martin Kosina
    • Předpokládané náklady: 1 000 000 Kč
  • 11. 
    11. 
    K podání tohoto návrhu jsem se inspiroval v zahraničí, konkrétně ve městě Poznaň. Cílem návrhu je barevně odlišit části chodníku, kde stálo dříve městské opevnění (hradby) nebo brány jako součást opevnění a zároveň dané místo označit přímo v chodníku vysvětlující cedulkou. Situace je více zřejmá z přiložené fotky. Připomenout se v Chomutově mohou brány původních městských hradeb v Mostecké, Ruské a Chelčického ulici památní deskou a zvýrazněním v dlažbě - žula v černé barvě, po celé délce ulice, pamětní desky v chodníku z mosazi, celkem 6 ks.
    • Navrhovatel: Martin Kosina
    • Předpokládané náklady: 500 000 Kč
  • 12. 
    12. 
    Návrh na oplocené dětské hřiště na travnatém prostoru mezi ulicemi Grégrova a Vinohradská, protože v této lokalitě (mezi školou Na Příkopech a Vinohradskou ulicí) veškerá dětská hřiště zanikla a chybí zde zcela bezpečný prostor, kde by děti mohli trávit volný čas. Vzhledem k vysokým nákladům na stavbu moderních dětských hřišť, bychom zprvu rádi, aby byla travnatá plocha oplocena, čímž vznikne bezpečná plocha pro dětskou hru. Na části by byly instalovány 2 herní prvky, dále lavičky a zbytek prostoru by zůstal k využití dle dětské představivosti. Prostor by mohly využívat i družiny z přilehlé ZŠ a mateřské školky v okolí.
    • Navrhovatelka: Pavla Kociánová
    • Předpokládané náklady: 1 000 000 Kč
  • 13. 
    13. 
    Cesta (neboli zkratka) přes trávník k veterinární ambulanci a ke spodnímu panelovému domu, kde bydlí mnoho rodin, je již vyšlapaná v šířce cca 4 metrů. Když zaprší, bláto je všude. Mnoho lidí, kteří navštěvují se svými mazlíčky veterinární ambulanci, jde z parkoviště vyšlapanou cestou a tím vzniká čím dál širší pruh, kde už tráva neroste. Lidé nosí při deštivém počasí bláto také do veterinární ambulance. Kolem tohoto pozemku je i chodník, u budovy je opraveno malé schodiště, které lze využít. Pokud je ovšem cesta již vyšlapaná, navrhuji realizaci chodníku pokládkou větších dlaždic.
    • Navrhovatelka: Jiřina Michálková
    • Předpokládané náklady: 350 000 Kč
  • 14. 
    14. 
    V Chomutově najdeme spousty různých hřišť, v samotném areálu se nachází hřiště na fotbal, workoutové hřiště, tenisové hřiště a nově i na stolní tenis. A takové basketbalové hřiště by areál zcela jistě obohatilo. Volně přístupných hřišť na basket je ve městě minimálně, což je vzhledem k popularitě tohoto sportu v Chomutově zarážející. Podle mého názoru by výstavba hřiště udělala radost mnoha obyvatelům a jejich rodinám.
    • Navrhovatelka: Pavlína Ehertová
    • Předpokládané náklady: 1 000 000 Kč
  • 15. 
    15. 
    V areálu Nový Chomutov, místo mezi saunou a workoutovým hřištěm (pozemek číslo 4704/63) vybudovat venkovní horolezeckou stěnu pro bouldering. Součástí jsou základy, dopadová plocha a lavičky. Předkládám tento návrh, abych zlepšil možnosti dalšího sportovního vyžití pro obyvatele Chomutova. Lokalita je umístěna v bezprostřední blízkosti cyklostezky a je tak snadno dostupná a bez nutnosti cestovat přes celé město do areálu Domovinka. Zároveň tak dojde k dalšímu rozvoji areálu, který v současné době dostatečně nevyužívá svůj potenciál.  Okolí mezi fotbalovým a hokejovým hřištěm není moc útulné. Rád bych volnou plochu využil pro lezeckou stěnu, na které najdou vyžití jak děti školkového věku, tak dospělí. Lezení na umělých horolezeckých stěnách je čím dál populárnější. Jeho bezpečnou alternativou je takzvaný bouldering, což je lezení bez lan a jištění na nízkých prvcích.
    • Navrhovatel: Petr Šesták
    • Předpokládané náklady: 1 000 000 Kč
  • 16. 
    16. 
    Městské lázně mají bezpochyby místo v srdci každého Chomutovana. Jsou významnou součástí historie města a máme na ně řadu vzpomínek – na chvíle strávené v bazénu, v kavárně, nebo jen na jejich jedinečnou atmosféru – a o jejich minulosti i budoucnosti se dokážeme i pěkně pohádat. A není divu, vždyť jde o jednu z architektonicky nejcennějších budov našeho města. Ať už bude jejich budoucnost jakákoli, zaslouží si své místo ve veřejném prostoru. Navrhuji proto vytvořit velkoplošnou malbu (mural), která zachytí lázně v jejich ikonické podobě, aby tak mohly zůstat v povědomí města i pro další generace. Malbu navrhuji vytvořit na boční fasádě panelového domu na ul. Palackého, č.p. 3961. Malbu by navrhl a realizoval ilustrátor Jan Šrámek, který se dlouhodobě věnuje ztvárňování (nejen) brutalistních staveb (například Hotel Thermal nebo kulturní dům Repre) a má na kontě již několik takových muralů. Konkrétní grafický návrh bude vytvořen až během případné realizace projektu a na obrázku je tedy pouze příklad grafiky podobného typu.
    • Navrhovatelka: Denisa Petříková
    • Předpokládané náklady: 300 000 Kč
  • 17. 
    17. 
    Město Chomutov má dlouhou a zajímavou historii a zároveň zachovalé historické centrum. Mnoho Chomutovanů bohužel k historii města nemá tak blízký vztah, což se následně negativně projevuje na celé řadě dalších přidružených aktivit. Model, který nám ukáže, jak vypadalo město Chomutov v období renesance, tedy 16. století, je cestou, jak můžeme vlastním obyvatelům historii města přiblížit. Zároveň budou mít jak obyvatelé, tak návštěvníci města důvod jít na radnici, kde bude model umístěn, a následně i do muzea, kterému tak vzroste návštěvnost. Umístění modelu by mohlo být přímo před vstupem do muzea uvnitř radnice, což je vhodný prostor, neboť se jedná o interiér a jsou tak výrazně sníženy nároky na odolnost modelu vůči počasí.
    • Navrhovatel: Petr Mulač
    • Předpokládané náklady: 1 000 000 Kč
  • 18. 
    18. 
    Cílem návrhu je podpořit informační servis o dění v Chomutově, ať už se jedná o zviditelnění kulturních akcí, sportovních utkání nebo lokálních turistických cílů. Panel by měl mít také přístup k webu města, aby bylo občanům umožněno dostat se například k informacím o poplatku za psa nebo poplatku za svoz odpadu.
    • Navrhovatel: Jakub Kindl
    • Předpokládané náklady: 500 000 Kč
  • 19. 
    19. 
    Kuličkové dráhy jsou u dětí velmi oblíbené a v Chomutově zatím ještě žádná není. Věřím, že by se jednalo o velmi zajímavou a oblíbenou atrakci pro děti/juniory širšího věkového rozpětí. Domovinku pro umístění kuličkové dráhy jsem zvolila z toho důvodu, že se jedná o místo, které je na noc zavírané, proto by byla dráha chráněna před případnými vandaly. Dalším důvodem volby místa byl fakt, že se jedná o dětmi (s rodiči) velmi navštěvované a oblíbené místo, které má stále potenciál k dalšímu rozvoji. Firmu k realizaci jsem zvolila 4soft z toho důvodu, že se jedná o firmu velmi zkušenou ve výstavbě dětských hřišť a kuličkové dráhy mají přímo ve svém portfoliu. Reference lze ověřit i u jiných měst, např. vyhlášené kuličkové hřiště ve městě Cheb. Bezpečný EPDM povrch SmartSoft, ze kterého by kuličková dráha/kuličkové hřiště bylo realizováno je velmi kvalitní, odolný, dvouvrstvý elastický povrch. Předností povrchu je také celoroční bezproblémové užívání. Jedná se o extrémně trvanlivý certifikovaný povrch, který také rychle vysychá, tedy hřiště je bez louží.
    • Navrhovatelka: Jitka Procházková Marková
    • Předpokládané náklady: 1 000 000 Kč

2. HLASOVÁNÍ MALÉHO PARTICIPATIVNÍHO ROZPOČTU

  • Celkový počet zbývajících hlasů: 9

    Zbývá kladných hlasů: 6 Zbývá záporných hlasů: 3 Počet hlasů k tématu: 2
  • 1. 
    1. 
    Bílé čáry vyznačující jednotlivá parkovací místa pro usnadnění života řidičům, kteří se nemají podle čeho orientovat. A tak se stává, že někomu vyjde místo královské a druhý pak leze do auta kufrem. Vodorovné dopravní značení v podobě bílých čar z dvousložkové plastické hmoty, s šířkou místa 2,65 m zachovává současný počet parkovacích pozic, ale každý bude mít spravedlivě přidělené místo. Parkoviště v jednosměrce, na parcele 4865/50. Realizace navázaná na blokového čištění v roce 2026.
    • Navrhovatel: Jiří Štěno
    • Předpokládané náklady: 30 000 Kč
  • 2. 
    2. 
    Co děti, mají si kde hrát? Jenže už to není rok 2006, ale bude to 2026. Tak pojďme městu urvat z miliardového rozpočtu pár drobných, ať děckám koupí za panelák houpačku! Houpačka s dvěma pozicemi, konstrukce ocelová - žárově zinkovaná, nerez řetězy, sedáky s hliníkovým skeletem. Umístění na dětském hřišti Březenecká I, které je na parcele 4865/111.
    • Navrhovatel: Jiří Štěno
    • Předpokládané náklady: 156 000 Kč
  • 3. 
    3. 
    Zeď na Pražské ulici u vlakového podjezdu před kruhovým objezdem a výjezdem na Prahu je první vizuální kontakt místních obyvatel či návštěvníků a turistů při vjezdu do našeho města. Z participativního rozpočtu se bude financovat jen konečné zkrášlení, oživení zdi, té části, která se opraví a připraví pro malbu.
    • Navrhovatelka: Hana Koziolová
    • Předpokládané náklady: 200 000 Kč
  • 4. 
    4. 
    Navrhuji zbudování pítka na pitnou vodu ve volnočasovém areálu Domovinka Chomutov. Areál je ve velkých vedrech zcela vyprahlý a rozpálený a pítko na pitnou vodu by jistě potěšilo všechny malé i velké návštěvníky a sportovce. Přívod vody je v areálu dostupný. Náklady by tedy obsahovaly pouze zakoupení a instalace odolného pítka do veřejného prostoru a jeho připojení na tento vodovodní řad.
    • Navrhovatelka: Dana Marschová
    • Předpokládané náklady: 100 000 Kč
  • 5. 
    5. 
    V tomto místě není poblíž žádná dostupná lavička a není zde ani obydlí, aby vadila někomu tam z bydlících. Jedná se o zeleň u křižovatky, mezi zastávkami MHD Kadaňská, škola a MHD Podhorská.
    • Navrhovatel: nepodepsán
    • Předpokládané náklady: 30 000 Kč
  • 6. 
    6. 
    Na Blatenské ulici ve směru od Husovy na Kočičák není při cestě žádný odpadkový koš. Pokud se zde má člověk povinnost po svém psovi uklízet exkrementy, má jen tři možnosti. 1.) Sebrat jej do sáčku a odnést si to domu. 2.) Hodit to někomu za plot do popelnice 3.) Nechat to ležet. Třetí volba bohužel většinou vyhrává. Díky projektu se nainstalují dva odpadkové koše na ulici Blatenská, na křižovatku Erbenova-Blatenská a na horní část Blatenské ulice, na křižovatku Na Spravedlnosti-Blatenská.
    • Navrhovatel: Jan Antošík
    • Předpokládané náklady: 5 000 Kč
  • 7. 
    7. 
    Park s velkým potenciálem si zaslouží novější ráz a důstojnější zacházení. Cílem je tedy zachovat poklidné místo k odpočinku, plochu pro pejskaře a pohodlnou cestu pro pěší. Přidat do parku 4 nové lavičky s opěrkami uprostřed, kvůli případnému polehávání bezdomovců/nepřizpůsobivých apod., ideálně interaktivně rozmístit (naproti sobě), současná podoba laviček je v žalostném stavu. Vedle laviček instalovat nové litinové koše (vybudovat zázemí pro nové koše, tak aby se s nimi nedalo manipulovat nebo do nich umisťovat petardy atd.) Nový povrch cest v parku nelze financovat z participativního rozpočtu. Město Chomutov se pokusí zařadit takovou investici do rozpočtu na příští rok.
    • Navrhovatel: Jan Martin Lysoněk
    • Předpokládané náklady: 200 000 Kč
  • 8. 
    8. 
    Vybudování chodníku ze zámkové dlažby v místě, kudy si lidé zkracují cestu na a z lávky přes silnici 1/13 na sídlišti Březenecká. Při chůzi k autobusovým zastávkám Lesopark u lávky a dále na nádraží ČD Chomutov město chybí logické napojení ze stávajícího chodníku/cyklostezky a lidé tedy chodí nejkratší cestou přes trávník.
    • Navrhovatel: Ivo Gregor
    • Předpokládané náklady: 200 000 Kč
  • 9. 
    9. 
    Rekultivace okolí Filipových rybníků, kam chodí mnoho lidí na procházku. Je to i jedna z relaxačních zón v okolí. Přidání laviček, košů (i pro pejsky).
    • Navrhovatel: David Kiklhorn
    • Předpokládané náklady: 200 000 Kč
  • 10. 
    10. 
    Přidání 3 kusů laviček s madly uprostřed - k nemocnici i se zpevněným zálivem, k Dechtochemě bez zálivu a k cyklostezce Krátká ul. bez zálivu, Na mnoha místech v Chomutově stále chybí lavičky. Občané si nemají kde po cestě odpočinout, což je zvlášť problematické například u nemocnice, posezení při venčení psa, během jízdy na kole po cyklostezce nebo jen k příjemnému posezení a povídání. Proto navrhuji umístit lavičky na následující místa: Ulice Zborovská u Chomutovky, naproti nemocnici v ulici Edisonova, na cyklostezce v ulici Krátká směrem k Lesoparku. Lavička u cyklostezky by měla být doplněna také o odpadkový koš a stojan na kola.
    • Navrhovatel: Petr Troníček
    • Předpokládané náklady: 200 000 Kč
  • 11. 
    11. 
    Nedostatek košů v ulicích našeho města způsobil, že ty, které zbyly, jsou v lepším případě přeplněné. V horším případě se odpadky povalují všude kolem, ať už je to na chodníku, v trávě nebo přilehlých křoviskách. Instalací košů na patřičná místa sice lidi nevychováme, těm slušným ale dáme možnost vyhodit odpad tam, kam se má. Vytipoval jsem několik míst napříč městem, kde má podle mě instalace košů smysl. Za efekt tohoto opatření samozřejmě nemohu ručit, ale domnívám se, že jde o dobrý krok kupředu. Přidat 5 košů (2x Palackého ul., 1x k bývalému kinu Kolčugino, 1x u Městské policie v Dřínovské ul. a 1x k pěší/cyklostezce v ul. Krátká směrem k Lesoparku).
    • Navrhovatel: Michal Dorinský
    • Předpokládané náklady: 60 000 Kč
  • 12. 
    12. 
    Zkulturnění hřiště v ul. Vodních staveb a přidání dvou branek na fotbal tak, aby nepřekážely basketbalistům. V současné dobře se zde nalézá využití pouze na basketbal. Přidání branek umožní rozšíření možností využití hřiště i pro další míčové sporty. Současný stav hřiště je nevyhovující, což omezuje jeho využití pouze na basketbal.
    • Navrhovatel: Petr Troníček
    • Předpokládané náklady: 200 000 Kč
  • 13. 
    13. 
    Léta v Chomutově bývají velmi parná. Největší teploty bychom naměřili v okolí Chomutovky, kde je velká koncentrace lidí a stín od přilehlých stromů celou oblast nepokryje. Proto navrhuji v uvedené lokalitě nainstalovat jednoduché mlhoviště, které by kolemjdoucím a návštěvníkům OC Chomutovka zpříjemnilo pobyt venku. Mlhoviště může fungovat jako dobrá alternativa za větší vodní prvky, které by okolí Chomutovky jistě užilo. Bohužel, jejich pořízení dalece převyšuje částku, která je pro jeden projekt v participativním rozpočtu vyčleněna. Jedná se o ilustrativní obrázek a konečná podoba mlhoviště je v režii města Chomutova.
    • Navrhovatel: Michal Dorinský
    • Předpokládané náklady: 200 000 Kč
  • 14. 
    14. 
    Navrhuji umístění tří nových herních prvků do stávajícího parku u soudu v Chomutově na pozemku č. parc. 504/6. Jedná se o lokalitu hojně navštěvovanou dětmi – každý den sem dochází děti ze školní družiny a současně se jedná o oblast, kde v širším okolí chybí odpovídající dětské hřiště. Navrhované herní prvky budou od firmy 3Dprogram.eu a jsou vyrobeny z odolné pogumované hmoty. Tento materiál je mimořádně odolný vůči povětrnostním vlivům a vandalismu, zároveň však měkký a bezpečný pro děti při hrách a pohybu. Konkrétní herní prvky: 1. Žížala – konstrukce určená k přelézání a tréninku rovnováhy a stability; 2. Slon – herní prvek se skluzavkou a průlezem, atraktivní a zábavný pro menší děti; 3. Krteček – nižší lezecký prvek určený k rozvoji motoriky a pohybových dovedností. Prvky lze umístit jak přímo na travnatou plochu, tak i na speciální měkčenou dopadovou plochu.
    • Navrhovatel: Michaela Votavová
    • Předpokládané náklady: 200 000 Kč
  • 15. 
    15. 
    Cílem mého návrhu je zkulturnění podchodu na Písečné. Konkrétně bych chtěl do podchodu nechat nainstalovat vitríny, jako v podchodu u autobusového nádraží v Chomutově, do kterých se mohou vystavovat díla žáků ze ZŠ, ZUŠ nebo i různá jiná díla. No a zbylé stěny podchodu, které nebudou přikryty vitrínami, nechat vymalovat dětmi ze ZŠ, ZUŠ, apod.
    • Navrhovatel: Martin Kosina
    • Předpokládané náklady: 100 000 Kč
  • 16. 
    16. 
    Cílem mého návrhu je zkulturnění podchodu na Zahradní. Konkrétně bych chtěl do podchodu nechat nainstalovat vitríny, jako v podchodu u autobusového nádraží v Chomutově, do kterých se mohou vystavovat díla žáků ze ZŠ, ZUŠ nebo i různá jiná díla. No a zbylé stěny podchodu, které nebudou přikryty vitrínami, nechat vymalovat dětmi ze ZŠ, ZUŠ, apod.
    • Navrhovatel: Martin Kosina
    • Předpokládané náklady: 100 000 Kč
  • 17. 
    17. 
    Návštěvníci dětského hřiště by mohli využít sociální zařízení, které se nachází v zadní části restaurace. Zároveň by měli možnost zakoupit si občerstvení z nabídky restaurace, například kávu s sebou. Tím by se podpořila tržba restaurace, která by mohla na svých stránkách uvádět propojení s oploceným hřištěm. Zároveň by se nabízela možnost rozšíření počtu laviček a stolů přímo na hřišti, přičemž by tento prostor zůstal bez obsluhy s ohledem na jeho vzdálenost od restaurace.
    • Navrhovatel: Jindřich Gabriel
    • Předpokládané náklady: 100 000 Kč
  • 18. 
    18. 
    S ohledem na počet laviček na sídlišti Matěje Kopeckého se objevují častější žádosti o umístění dalších laviček přímo na sídlišti. Vzhledem k současnému počtu, který nabízí lavičky u Filipových rybníků, kde není vhodný přístup pro osoby s chodítky a o berlích a dále na Domovince, která je již vzdálenější, uvítáme lavičky i přímo na sídlišti.
    • Navrhovatelka: Veronika Schleissová
    • Předpokládané náklady: 120 000 Kč

3. Vaše další náměty a komentáře

4. Pokud jste udělili záporný hlas, sdělte nám prosím důvod.

5. Uvítali byste více podobných anket?

6. Chcete se podílet na rozhodování o rozvoji města Chomutova?