Ústí nad Orlicí

Participativní rozpočet PRO ÚSTÍ 2025

Do čtvrtého ročníku participativního rozpočtu PRO ÚSTÍ 2025 občané přihlásili celkem 25 návrhů. Postoupilo 14 návrhů, o kterých bude hlasovat veřejnost v období od 1. do 31. května. Pro realizaci budou vybírány dva projekty, jeden v kategorii pro malé projekty do 100 tisíc korun a jeden v kategorii pro velké projekty do 300 tisíc korun.  

1. Kategorie malé projekty do 100 tisíc korun Přehled zde

  • Celkový počet zbývajících hlasů: 3

    Zbývá kladných hlasů: 2 Zbývá záporných hlasů: 1 Počet hlasů k tématu: 1
  • 1. 
    1. 
    Chybějící pískoviště zakomponované do krajiny a ohrazené přírodními prvky (kulatina, velké kameny) může výborně doplnit již dobře zavedené a velmi oblíbené lezecí a houpací prvky ve Wolkerově údolí. Jemný křemičitý písek umístěný do mírného a částečně zastíněného svahu (místo je dnes jen skladištěm posekané trávy a větví) v blízkosti potůčku je ideální přírodní materiál pro hry nejen malých dětí, kteří si na něm rádi zkouší své první sochařské umění. Nabízí se při tom i jedinečné využití pomalu proudícího potoka pro hrací vodní prvky nejen na vodě, ale právě i v prostoru velkého pískoviště. Vznikne tím zároveň nové odpočinkové místo doplněné lavičkami pro dohlížející dospělé, kteří si mohou být jisti tím, že děti v této nejklidnější části parku nic a nikdo nepřejede.
  • 2. 
    2. 
    Tento projekt bude spočívat ve zvýšení potenciálu veřejného sportoviště v městské části Ústí nad Orlicí – Černovír. Hlavní realizací projektu se rozumí nové vyznačení víceúčelového hřiště pro míčové sporty a dále také grafika motivů herních prvků, například: „Skákací panák“, „Twist“, „Doskočiště“, „Šachovnice“, „Bludiště“ a další. Ideální možností by byla spolupráce se studenty Střední školy uměleckoprůmyslové v Ústí nad Orlicí, kteří již mají zkušenosti s podobným projektem, který se nedávno uskutečnil na hřišti v Hylvátech. Celý projekt by mohl probíhat ve spolupráci se Sokolem Černovír a s osadním výborem Černovír.
  • 3. 
    3. 
    Tento projekt, který má různé podoby v mnoha zemích po celém světě, včetně i naší, se stává stále oblíbenější formou, jak podpořit veřejný prostor a umožnit jednotlivcům či firmám vyjádřit svou podporu místní komunitě. Často se realizuje ve městech jako způsob oživení veřejných prostor a zlepšení kvality života obyvatel. Podstata projektu spočívá v tom, že jednotlivec nebo firma sponzoruje lavičku, odpočinkové místo nebo dokonce více laviček, které jsou umístěny na veřejných a oblíbených místech, jako jsou parky, náměstí nebo vyhlídková místa. Tato „adoptivní lavička“ je vybavena nápisem nebo tabulkou s uvedením jména sponzora, věnování nebo krátkého motta. Pro zajištění, že lavička bude skutečně vhodná pro dané místo, je důležité, aby její tvar, barva, materiál a originalita byly předem posouzeny nejen adoptivním rodičem, ale i městskou architektkou. V rámci letošního participativního rozpočtu je v první fázi navržena instalace 3–5 laviček na vybraných místech, mezi které patří: Parčík před Galenem – u jezírka (dvě lavičky) Wolkerovo údolí, v blízkosti nové velké skluzavky Hylváty, Kerhartice, Knapovec a Houžovce – zde se jistě najde vhodné místo V druhé fázi (v dalších letech) bude radnice prostřednictvím svých médií informovat občany a firmy o možnosti sponzorování laviček na konkrétních místech. Zároveň bude přijímat náměty od občanů, komisí města či osadních výborů.
  • 4. 
    4. 
    Projekt navrhuje realizovat a umístit množství pítek, budek a krmítek pro naše ptactvo, neboť ptáci sdílí stejné město, stejnou přírodu, stejnou planetu. Naše příroda se potýká a bude se potýkat se stále častějšími letními vedry a suchem. Projekt si klade za cíl rozšířit v naší městské zeleni množství menší vodní plochy v podobě pítek, které by sloužily jako zdroj vody a potravy (vodní larvy) pro ptactvo. Projekt bude v první řadě prospěšný pro ptactvo, které má stejné právo na kvalitní život ve městě jako jeho občané. V důsledku bude prospěšný i pro všechny obyvatele města, a to díky pestrosti opravdu živé zeleně v našem městě. I malé vodní plochy můžou pozitivně ovlivnit mikroklima, zvlhčit a ochladit vzduch a pítka mohou esteticky doplnit veřejný prostor města. Projekt si klade za cíl pokračovat podporou ptactva pomocí budek a krmítek. I ta mohou být vhodně umístěna ve veřejném prostoru a spoluutvářet jeho podobu. Návrhy na design pítek, budek a krmítek by mohly být tvořeny ve spolupráci s místní Střední uměleckoprůmyslovou školou.

2. Kategorie velké projekty do 300 tisíc korun Přehled zde

  • Celkový počet zbývajících hlasů: 3

    Zbývá kladných hlasů: 2 Zbývá záporných hlasů: 1 Počet hlasů k tématu: 1
  • 1. 
    1. 
    - vybudovat chodník - bezpečnost chodců (školní mládež) - ulice je obousměrná bez chodníku
  • 2. 
    2. 
    Dát kompostovací toaletu do parku má několik praktických výhod: ⁃ Pokud lidé vědí, že mají v parku po ruce WC, pravděpodobně tam zůstanou déle, což podporuje společenský život a rekreaci. ⁃ Bez dostupné toalety mohou někteří návštěvníci vykonávat potřebu v křoví nebo jiných zákoutích, což vede ke znečištění a nepříjemnému zápachu. ⁃ Právě děti, starší lidé nebo těhotné ženy často potřebují toaletu častěji. Dostupná kadibudka jim usnadní návštěvu parku. Přitom moderní mobilní toalety mohou být relativně nenápadné a snadno čistitelné, důmyslně vymyšlené a nezapáchající. Jako příklad může sloužit třeba nový český výrobek BIOCULTUS AREAL, který nese otisk severského designu a funkčního minimalismu. Využívá osvědčenou skandinávskou technologii GREEN TOILET s 30letou tradicí. Různě velké toalety fungují zcela autonomně, pouze za předpokladu pravidelné údržby a servisu. Jsou ideálním řešením pro veřejný prostor v obcích i vzdálenější lokality, kde není možné napojení na inženýrské sítě. Hodí se na hojně navštěvovaná místa, jako jsou návštěvnická místa, přírodní parky, hřiště, nebo sportoviště. Tato toaleta již funguje například přímo v Národním parku Šumava nedaleko Hartmanic, ve skateparku v Rokycanech a další realizace se chystají i v samotném centru Prahy.
  • 3. 
    3. 
    Zbudování veřejného místa pro grilování, vybaveného statickým grilem, nehořlavou zpevněnou plochou v jeho okolí a navazujícím posezením se stolováním pro konzumaci připravených pokrmů, odpadkovým košem a instruktážní tabulí. Projekt rozšíří stávající vybavenost lesoparku a poskytne občanům, kteří nemají přístup ke grilování na vlastním pozemku či zahradě, možnost přípravy a konzumace vlastních pokrmů na tomto veřejném prostranství. Vzhledem k tomu, že podstatná část našich spoluobčanů bydlí v panelových nebo bytových domech, kde jsou možnosti grilování velmi omezené, mohlo by být vybudování veřejného griloviště vítaným prostředkem pro volnočasovou rekreaci a komunitní setkávání. Prostranství Wolkerova údolí se nabízí jako ideální lokalita, která je dostatečně přístupná, avšak ideálně odloučená, aby případný provoz lokality nenarušoval klid okolních rezidentů.
  • 4. 
    4. 
    Venkovní posilovna, která by se mohla postavit v místech Palackého sadu v blízkosti cest, aby byla dostupná všem. Venkovní posilovna je určena pro všechny věkové skupiny. Může být ideální pro jednotlivce, páry, rodiny nebo i skupiny přátel, kteří hledají způsob, jak se společně udržovat v kondici.
  • 5. 
    5. 
    U ulice Na Výsluní cesta mezi garážemi k panelovému domu. Cíl projektu: ● Usnadnit pěší pohyb mezi obytnou a garážovou částí. ● Zvýšit bezpečnost chodců, zejména v nepříznivém počasí. Projekt zahrnuje vybudování zpevněného chodníku/ schodiště o délce přibližně 80 metrů, které překoná výškový rozdíl mezi úrovní garáží a panelovými domy. ● Schody budou z betonové dlažby s obrubníky, zajišťující trvanlivost a bezpečný pohyb. ● Chodník bude vyroben z betonových bloků, případně doplněny madly pro lepší stabilitu chodců. ● Je-li možnost, bude přidána jedna lampa na osvětlení cesty. ● V rámci realizace dojde k úpravě terénu a zpevnění podloží pro zajištění dlouhé životnosti chodníku/ schodiště. Navrhujeme zpevnění cesty chodníkem nebo schody pro pěší dostupnost u ulice Na Výsluní v Ústí nad Orlicí. Tento projekt by usnadnil přístup obyvatelům mezi panelovými domy a garážemi, čímž zvýší bezpečnost a komfort pohybu v dané lokalitě.
  • 6. 
    6. 
    - Ústí nad Orlicí, cesta u základní školy Bratří Čapků Nezpevněná blátivá cesta v Ústí nad Orlicí je často využívána občany, zejména dětmi, které ji používají na cestě do školy a ze školy. Cesta se za více než deset let nezměnila. Navrhujeme její úpravu, aby byla bezpečnější pro děti a lepší pro chodce. Cesta u školy Bratří Čapků je nebezpečná kvůli blátu, které se na ní tvoří po dešti nebo tání sněhu. Bláto je kluzké, což zvyšuje riziko pádů, protože zde denně projde mnoho lidí. Cesta je těžko průchozí. Navíc může vést k ušpinění obuvi a oblečení, a v zimě se může namrzat, což ještě více zvyšuje nebezpečí.
  • 7. 
    7. 
    Místo realizace: 49.9771597N, 16.4033047E Při cestě na nákup nebo procházku si chce každý trochu zkrátit cestu. Proto jsme přišly s návrhem dát na blátivou vyšlapanou cestu štěrk s několika lavičkami na zkrácení cesty a klidný odpočinek. Stávající vyšlapaná cesta je velmi využívaná chodci, přestože vede bahnitým terénem, zatímco nedaleký chodník zůstává méně využíván. To poukazuje na přirozenou potřebu lidí používat tuto trasu. Zpevnění této cesty by zvýšilo bezpečnost a komfort pěší dopravy. Přidaly bychom dvě lavičky na odpočinek a odpadkový koš pro udržení čistoty zdejšího okolí.
  • 8. 
    8. 
    Tento projekt bude spočívat ve zvýšení osobního komfortu při užívání veřejného prostoru v centru města Ústí nad Orlicí. Hlavní realizací projektu se rozumí pořízení a následná instalace nové stínící a vodotěsné plachty, která bude umístěna přímo nad herními prvky v parku Kociánka. Tyto lehké plachtové střechy jsou vynikající alternativou k pevným střechám, nejen že poskytují spoustu stínu a výrazně snižují teplotu v letních dnech, ale také chrání alespoň částečně před náhlým deštěm. Jednou z hlavních funkcí stínění na dětských hřištích je ochrana před škodlivým ultrafialovým (UV) zářením. Toto zastínění bude hrát významnou roli při zajišťování bezpečnosti a pohodlí všech návštěvníků těchto veřejných prostor. Zastínění dětského hřiště Kociánka výrazně zlepší celkový zážitek nejen dětí, ale i jejich doprovodu.
  • 9. 
    9. 
    Před vstupem na hřbitov pod stávající pěší cestou v ulici Hřbitovní. Vytvoření odpočinkového místa pro návštěvníky Městského hřbitova, účastníky smutečních rozloučení v obřadní síni a širokou veřejnost. Jednalo by se o vybudování zákoutí s jednoduchými chodníčky, městským mobiliářem, zelení a případné doplnění prostoru uměleckým (abstraktním) prvkem vztahující se například k životu, smrti, loučení, přijímání, smíření, vzpomínání, rozjímání apod. Odpočinkové místo před a po návštěvě hřbitova. Místo pro čekající na zahájení smutečních obřadů. Možnost rozjímání a vzpomínání na drahé zesnulé. Prostor pro klidné přemýšlení.
  • 10. 
    10. 
    Park Československých legií mezi ulicemi ČSA a Vrbenského. Dotvoření cestní sítě a doplnění městského mobiliáře. Plnohodnotné využití zeleného „ostrova“ v širším centru města. Relaxace a odpočinek. Zlepšení celkového vizuálního dojmu.

3. Vaše další náměty a komentáře